Literatura pomocnicza - "Sznaucery", Barbara Szczerbicka i Irena Krassowska


Sznaucer olbrzymi (Giant schnauzer)
Umaszczenie sznaucerów olbrzymów może być czarne oraz pieprz i sól. Przy umaszczeniu czarnym u młodych (kilkutygodniowych) sznaucerów mogą występować białe włoski, ale powinny one po pewnym czasie same zniknąć. Nie jest to jednak pożądane ponieważ biały włos w większej ilości jest wadą (np. krawatka). Większość olbrzymów w Polsce można spotkać w kolorze czarnym, pieprz i sól występują u nas niestety dosyć rzadko. Więcej o tym umaszczeniu napiszę przy sznaucerach średnich. Zdarza się jednak, że rodzą się olbrzymy w niespotykanym umaszczeniu jak ten przepiękny czarno - srebrny.
Umaszczenie takie jest genetycznie uzasadnione, jednak nie przewidziane w polskim wzorcu.


Sznaucer średni (Standard schnauzer)
Sznaucery średnie podobnie jak olbrzymy we wzorcu mają przewidziane umaszczenie czarne bądź pieprz i sól. Również u średniaków zdarzają się narodziny czarno -srebrnych szczeniaków, ale tak jak u olbrzymów nie są one uznawane. Wracając do umaszczenia czarnego, powinno być one pozbawione, białych włosów, plam i łat. Natomiast umaszczenie pieprz i sól występuje w wszystkich odcieniach szarości - od ciemnożelazistej do srebrnoszarej. Ideałem jest barwa średnio intensywna o rozłożonym równomiernie na całym ciele szarym podszerstku. We wszystkich tych odcieniach sznaucer powinien mieć jednak ciemną maskę. Wadami są umaszczenia rozmyte, brak pigmentacji, brak maski i białe łaty. Wadą są również wszelkie domieszki innych kolorów, nakrapianie, ciemna pręga na grzbiecie czy ciemne siodło.


Sznaucer Miniaturowy (Miniature schnauzer)
U miniatur wzorzec przewiduje aż cztery rodzaje umaszczenia : czarne, pieprz i sól, czarno-srebrne (czarno-srebrzyste) i białe. Umaszczenie czarne tak jak w olbrzymach i średniakach wymaga czystej czerni bez białych włosów i łat. Umaszczenie pieprz i sól jest dokładnie na tej samej zasadzie jak u średniaków czyli od srebrnoszarej do ciemnożelazistej. Powtórka : Ideałem jest barwa średnio intensywna o rozłożonym równomiernie na całym ciele szarym podszerstku. We wszystkich tych odcieniach sznaucer powinien mieć jednak ciemną maskę. Wadami są umaszczenia rozmyte, brak pigmentacji, brak maski i białe łaty. Wadą są również wszelkie domieszki innych kolorów, nakrapianie, ciemna pręga na grzbiecie czy ciemne siodło. Przy umaszczeniu czarno-srebrnym podszerstek i włos pokrywowy są czarne, z białymi znaczeniami nad oczami, spodzie szyi, na policzkach, na przedpiersiu, śródręczu, łapach, tylniej powierzchni kończyn tylnych i wokół pupy. Zawsze jednak czoło, kark i zewnętrzna powierzchnia uszu powinny być czarne. Wadą jest czerń i białe znaczenia wymieszane z szarym kolorem. Granica między czernią i bielą powinna być ostra. Przy umaszczeniu białym ciało powinno być pokryte jednolicie czystą bielą, niedopuszczalne są domieszki innego koloru. Nozdrza, wargi, brzegi powiek i pazury muszą być intensywnie czarne, a oczy bardzo ciemne.


umaszczenie pieprz i sól

umaszczenie białe

umaszczenie czarno srebrne

umaszczenie czarne