Źródło: www.psisalon.pl
Autor artykułu - Ewa Grabowska, Wykwalifikowany groomer
W artykule wykorzystano zdjęcia psów z hodowli "Artax's Angels"

Domowa pielęgnacja szczeniaka ma duże znaczenie w odniesieniu do przyszłych zabiegów, które w przypadku dorosłych psów, mogą trwać wiele godzin. Dlatego tak ważne jest, aby piesek był do nich stopniowo przyzwyczajany. Zaoszczędzi to w późniejszym okresie, zarówno nam, jak i naszemu pupilowi, stresu i niepotrzebnych nieporozumień.


Magnum Force Artax's Angels

Nie takie straszne akcesoria
Również widok narzędzi oraz dźwięków przez nie wydawanych maszynka elektryczna, suszarka itp.) u psa, który wcześnie został do nich przyzwyczajony, nie będzie powodować ataków paniki.

Pielęgnacja przez zabawę
Podstawową pielęgnację możemy rozpocząć, kiedy piesek ma 2-3 miesiące. W przypadku ras długowłosych, będzie ona polegać na regularnym i niezwykle delikatnym przeczesywaniu włosa przy pomocy grzebienia i szczotki. Jeżeli nasz piesek będzie w przyszłości wymagał strzyżenia maszynką elektryczną, pozwólmy mu z nią się zapoznać. Dotyczy to także suszarki, czyli urządzenia, które najczęściej jest przyczyną psich lęków. Początkowo kładźmy te narzędzia w pobliżu pieska. Pozwólmy mu je obwąchać. Po kilku dniach uruchamiamy je, ale w pewnej odległości od szczeniaka i na najwolniejszych obrotach (o ile jest taka możliwość). Stopniowo zbliżamy się do niego, chyba, że psiak zaczyna zdradzać objawy niepokoju czy strachu - wtedy zakończmy ćwiczenie. Powtarzajmy te czynności zawsze, kiedy pies jest w dobrym nastroju. Wszystkie ćwiczenia i pierwsze zabiegi pielęgnacyjne powinny mieć charakter zabawowy i krótkotrwały. Młody pies szybko się nudzi, a raz zrażonego trudniej będzie przekonać do poddania się zabiegowi, który nieprzyjemnie mu się kojarzy.

Trymowanie bez problemów
Podobnie rzecz się będzie miała w przypadku psów ras szorstkowłosych, czyli tych, które należy regularnie trymować. To zabieg dość nieprzyjemny dla psa, aczkolwiek prawidłowo przeprowadzony jest całkowicie bezbolesny - tym bardziej musimy psa do niego przyzwyczajać od najwcześniejszego wieku szczenięcego.

Wstępne "podskubywanie" możemy rozpocząć w momencie, gdy piesek skończy 2 miesiące. Przeprowadzajmy je codziennie po kilka minut, stopniowo wydłużając czas trwania tego zabiegu. W miarę możliwości używajmy także trymera, co pozwoli psiakowi poznać to narzędzie. Jeśli nie mamy wprawy w trymowaniu zlećmy je komuś bardziej doświadczonemu. Nieumiejętnie przeprowadzone sprawi naszemu psu ból i właśnie z takim doświadczeniem będzie mu się kojarzyć później.

Podczas wszystkich zabiegów zachowujmy się spokojnie. Nie szarpmy psa, nie używajmy siły i nie podnośmy głosu. Jeśli czujemy się zmęczeni lub poirytowani lepiej je przerwijmy. W przeciwnym wypadku, nasze zdenerwowanie błyskawicznie udzieli się psu.

Pielęgnacja oswojona
Szczenięcy puch jest przeważnie znacznie podatniejszy na kołtunienie i trudniejszy do rozczesania. Dotyczy to w zasadzie wszystkich ras, także szorstkowłosych. Dlatego wszystkie zabiegi typu czesanie, szczotkowanie i trymowanie muszą być przeprowadzane wyjątkowo delikatnie. Wymiana sierści następuje w większości wypadków pomiędzy 3 a 4 miesiącem, są jednak rasy, u których proces ten występuje znacznie później np. setery.